פרק 7 | עקרונות התקשורת הבין-אישית

(חלק 1 מתוך 2)

בפרק זה אפרט על:

* עם מי אנו בוחרים להתקשר וכוחה של ההשפעה.

* שלוש שאלות לבחינת הקשרים שלך, ופעולות שכדאי לבצע אם התשובות לא מוצאות חן בעינייך.

* דגשים שיעשירו את התקשורת שלך עם אחרים.

עקרונות התקשורת הבין-אישית:

אחד המפתחות להצלחה הזוכה לעיתים קרובות להתעלמות הוא - עם מי אנו בוחרים להתקשר.

כל יום, לרוב באופן לא מודע, הגישות שלך, ההחלטות שלך, והפעולות שאתה עושה מושפעות מהגישות, ההחלטות והפעולות של אותם האנשים איתם אתה מבלה את מרבית זמנך.

אחד האלמנטים המכריעים לחיים מוצלחים, כרוך באנליזה זהירה של איך אתה מושפע מהקשרים שלך עם אחרים.

אם היית צריך להעריך את הדברים המרכזיים המעצבים את אישיותך - תוודא שבמקומות הראשונים ברשימה יהיו אנשים להם אתה מרשה להיכנס לחייך.

לעולם אל תזלזל בכוחה של ההשפעה

ההשפעה של האנשים הסובבים אותנו כה חזקה, עד כי פעמים רבות אנו לא שמים לב שאנו מושפעים על-ידם, כיוון שההשפעה מתמשכת על פני תקופה ארוכה בד"כ. לחץ חברתי למשל, הוא צורה רבת עוצמה להשפעה כיוון שהוא נעשה בצורה מעודנת.

אם אתה מתרועע עם אנשים שמבזבזים את כל הכנסותיהם - סביר להניח שגם אתה תבזבז את כל הכנסתך; אם חברים שלך הולכים למשחקי כדורגל ולא לתיאטרון - יש סיכוי טוב שגם אתה תעשה כך; אם אתה מתרועע עם אנשים שלא קוראים הרבה ספרים - קרוב לוודאי שגם אתה לא תקרא ספרים.

הסובבים אותך יכולים להסיט אותך מהמסלול, קצת בכל פעם עד שלאחר עשר שנים אתה עלול לשאול את עצמך: "איך הגעתי לכאן בכלל?" ההשפעות המעודנות הללו צריכות להילמד בזהירות, אם אנו באמת רוצים שהחיים שלנו ילכו לכיוון אליו תכננו.

משזה נכתב,

הנה שלוש שאלות מפתח אותן כדאי לשאול והן תעזורנה לך להעריך טוב יותר את

הקשרים הנוכחיים שלך:

1. מי הסובבים אותי? ערוך מחקר מי הם האנשים המרכזיים איתם אתה מתרועע רוב הזמן, אתה חייב להעריך את מידת ההשפעה של כל מי שנמצא בסביבתך.

2. מה הם עושים לי? חשוב מה הם גורמים לך לעשות, לאילו דברים הם גורמים לך להקשיב, אילו דברים הם גורמים לך לקרוא, לאן הם גורמים לך ללכת, מה הם גורמים לך לחשוב, איזה הרגשה הם נותנים לך - אתה חייב להעריך וללמוד כיצד הם משפיעים עליך - לטובה או לרעה.

יכול להיות שאתה מושפע מאוד לטובה, אך לעולם לא מזיק לשאול את עצמך מפעם לפעם.

3. האם זה בסדר? אולי האנשים איתם אתה מתרועע וההשפעה הקולקטיבית שלהם מצוינת אבל אולי היא לא - כל מה שאני מציע זה לתת מבט אובייקטיבי מקרוב. שווה לתת מבט שני, בייחוד לעוצמתה של ההשפעה.

השפעה חיובית יכולה להשפיע רבות על חייך אך כך גם השפעה שלילית. שתיהן יקחו אותך למקום כלשהו - רק אחת מהן תיקח אותך למקום אליו אתה חפץ.

קל מאוד להתעלם מדברים שמשפיעים עלינו: "אני גר שם אבל אני לא חושב שזה משנה", "אני מתרועע עם האנשים הללו אבל אני לא חושב שזה פוגע בי" - אני הייתי מביט ושוקל מחדש כי הכל חשוב.

נכון, ישנם אלמנטים חשובים יותר וחשובים פחות, אבל הכל חשוב. לכל דבר יש משקל כלשהו, לכן אתה חייב תמיד לבדוק אם ההתקשרויות שלך מכוונות לכיוון החיובי או השלילי.

בנושא הזה - התעלמות לעולם אינה המדיניות הנכונה.

זכור שחלק מהעניין במסע שלך לחיים מוצלחים הוא לומר: "הימים שבהם השליתי את עצמי הסתיימו, אני באמת רוצה לדעת מה הייתי ולמה הפכתי להיות, אני רוצה לדעת מה החולשות שלי ונקודות החוזק, מה משפיע עלי ולאילו דברים היה אפקט על החיים שלי".

קל להיסחף אחר השפעות שונות, השאלה היא איך אתה מתמודד עם זה ואם אתה נותן לעצמך להפוך למה שאתה רוצה להיות.

בהקשר לשאלות מעלה, הנה מספר דברים שכדאי לבצע:

נתק את הקשר: יתכן שאחרי שקיבלת את התשובות לשאלות: מי הסובבים אותי, מה הם עושים לי, האם זה בסדר - תגיע למסקנה שישנם מספר אנשים שאתה פשוט חייב לנתק איתם את הקשר.

אני לא טוען שזה צעד קל, וודאי שלא צעד שעושים בפזיזות, אך לדעתי זה עשוי להיות צעד הכרחי. אל תיתן לאנשים המשפיעים עליך לרעה להשפיע עליך יותר - זכור שזו יכולה להיות החלטה רבת השפעה על איכות חייך.

אלפי גברים ונשים נושאים איתם תסביכי נחיתות לאורך חייהם, מפני שאדם בעל כוונות טובות, אולם בור, הרס את ביטחונם העצמי באמצעות "דעות" או לגלוג.

הגבל את הקשר: יתכן ותגיע למסקנה שאתה מבלה יותר מידי זמן עם אותו אדם או קבוצה של אנשים.

קל מאוד להשקיע מאמץ וזמן במקום הלא נכון...

אדם "המשקיע" חמש שעות בצפייה בטלוויזיה וחצי שעה בלבד בקריאה, הוא אדם לא מאוזן - לתקופה של עוד חמש או עשר שנים מהיום, זה לא מתכון להצלחה.

הנה אחת הדרכים להפוך את חייך לממוצעים ובינוניים - השקע הרבה זמן בדברים שוליים.

אנשים מתוחכמים לומדים להעריך דברים לפני שהם משקיעים בהם זמן וכסף - בין אם אתה מתכוון להשקיע הרבה זמן או קצת, הערך את הדברים לפני; שאם לא כן, תמצא את עצמך משקיע זמן איכותי עם אנשים לא איכותיים.

אמר פלוני בנימה צינית: "המשמעות של חופש הביטוי היא שאינך חייב לומר אמת..." - אתה חושב שהוא הגיע למסקנה הזו לאחר שהתרועע עם אנשים איכותיים או לא איכותיים?

השקע את זמנך האיכותי עם אנשים איכותיים בעלי השפעה חיובית ואת שאר זמנך עם שאר האנשים.

זה מאוד קל לעשות בדיוק ההפך, אל תיתן לעצמך ליפול במלכודת הזו.

המסקנה, יתכן שכל מה שאתה צריך כדי לשנות את חייך לטובה הוא לאו דווקא לנתק קשרים קיימים, כי אם להגביל אותם.

זכור שאלו חייך ואתה מחליט כיצד תשקיע את זמנך ועם מי - שים לב לערכים ולסדר הקדימויות שלך.

אין לך זמן מיותר לבזבז, האם לא הגיוני יותר להשקיע אותו בתבונה?

נאמר והיו לך מאה שקלים בכיס, הגיוני היה לבזבז עשרים אחוז בשביל הכיף ולהשקיע שמונים אחוז בערכים וההתחייבויות שלך. אך האם היית שמח אם האחוזים הללו היו הפוכים? עדיף להשקיע את הכסף היכן שאתה יודע שתקבל עבורו תמורה חיובית מאשר להשקיע בהנאות קצרות המניבות תוצאות עלובות.

כמובן שאתה השופט, עליך להחליט אם האנשים או המצב דורש את ניתוק הקשר או הגבלתו - זכור אם בעוד חמש או עשר שנים, לא תהיה במקום בו שאפת להיות, עכשיו זה הזמן לתקן את זה.

את הדבר הבא אני ממליץ בחום לבצע.

הרחב את הקשרים שלך: חפש להרחיב את מעגל הקשרים שלך עם האנשים הנכונים כגון: אנשי תרבות, אנשים המוקירים פילוסופיה ומשמעת עצמית, אנשים שהמילה "הצלחה" אינה זרה להם.

אם משאלתך היא להיות אדם מצליח - בלה בחברתם של אנשים מצליחים, ועשה כל מה שדרוש כדי להשיג זאת. רוהן מספר שבמספר הזדמנויות בתחילת המסע שלו, היה מחנה את מכוניתו כמה רחובות ממקום היעד כיוון שחשש שאם יראו עם איזה רכב הגיע, לא יכניסו אותו פנימה.

הוא מוסיף ואומר שכששאלו אותו: "איך הגעת?" היה עונה שמישהו פשוט הוריד אותו בדרך ונסע, כשבעצם הוא היה זה שהוריד את עצמו...

שאל את עצמך תמיד - עם מי עדיף לי להיפגש, עם מי כדאי לי להתיידד, עם מי אני יכול לבלות שישפיע על חיי לטובה?

בוא אגלה לך סוד קטן: מסתבר שגם עבור השקעה קטנה בלבד אפשר לפגוש אנשים גדולים - אם הייתה לך אפשרות לשבת במסעדה עם אדם שיוכל לקדם אותך ובתמורה אתה תשלם את החשבון, לא היית עושה זאת?

אותו אדם עשוי "להפיל" עליך רעיון שישנה את חייך...

את התוכנית שלך להצלחה - תבנה בעזרת אנשים מצליחים.

אל תבנה את התוכניות שלך, בייחוד את התוכנית הכלכלית שלך, בעזרתם של אנשים שאינם מצליחים.

הנה עוד סוד: אתה לא צריך להיות עשיר - כדי להכין תוכנית לעצמאות פיננסית, אתה גם לא צריך להיות בריא - כדי להכין תוכנית בריאות, כל מה שאתה צריך להיות זה - חכם.

חכם מספיק כדי לומר: "התוכנית שיש לי כרגע לא מי יודע מה, לכן אני הולך ליצור קשר חדש עם מישהו בעל תוכנית טובה יותר, ולבנות תוכנית דומה המתאימה לצרכי".

מצא אנשים מצליחים שיעזרו לך להרכיב את תוכנית ההצלחה שלך, מצא אדם שיסייע לך בתוכנית הבריאות שלך, מצא אדם המנהל אורח חיים מיוחד שיסייע בתוכניתך לניהול אורח חיים יוצא מגדר הרגיל - זה נקרא פיתוח קשרים למטרה מסוימת, להתרועע עם האנשים הנכונים כדי להרחיב את הקשרים שלך.

שאל את עצמך להיכן אתה הולך ועם מי אתה נפגש כדי להרחיב את השכלתך, היכן אתה "סועד" את "הארוחה האינטלקטואלית" שלך? מצא לך "מסעדה" טובה.

אחת הדרכים ליצור קשר עם אנשים בעלי השפעה טובה, היא דרך הדברים שהם כתבו בספריהם או אמרו בהרצאותיהם. אולי אתה לא יכול לפגוש את כולם, אבל אתה בהחלט יכול לקרוא ספרים שהם כתבו.

וינסטון צ'רציל אומנם הלך לעולמו, אך הוא השאיר אחריו ספרים... אינך יכול לפגוש את הרצל - חוזה מדינת היהודים, אך ודאי ישנן סדרות תיעודיות המפרטות את הרעיון והחזון.

הקף את עצמך באנשים איתם אתה יכול להיפגש באופן קבוע ולדון בבעיות החיים ופיתוח פילוסופית החיים שלך, לדבר איתם על ערכים והצלחה.

כולנו צריכים קשרים עם אנשים בעלי מהות, אנשים איכותיים כדי להשפיע ולהיות מושפעים בנושאים כמו: חברה, כסף, משפחה, ממשל, אהבה, ידידות, תרבות, הזדמנות, קהילה וכו'.

התנהגות מושפעת מרעיונות, רעיונות מושפעים מהשכלה והשכלה לרוב מושפעת מהאנשים איתם אנו בקשר, אז תוודא שאתה נמצא בסביבתם של אנשים היכולים לשאול את השאלות הנכונות - בנוגע לרעיונות האחרונים שגילית, בנוגע לפילוסופית החיים שלך, בנוגע למיזם שאתה חושב עליו ובנוגע למטרות שהצבת לעצמך. חפש את המקומות בהם הדרישות גבוהות, הציפיות גבוהות, היכן שיש מצוינות, היכן שאתה יכול לגדול ולהתפתח ליותר ממה שאתה עכשיו.

וינס לומברדי, מאמן פוטבול אגדי, אמר פעם: "איכות חייו של אדם עומדת ביחס ישר למחויבותו למצוינות, ואין זה משנה כלל באיזה תחום הוא החליט לפעול".

הקף את עצמך באנשים בעלי מחויבות למצוינות בתחומים בהם אתה רוצה להתפתח ולהעלות את ערכך.

---

המשך לפרק 7 | עקרונות התקשורת הבין-אישית - חלק 2

פרק 6 | להשיג עצמאות פיננסית

מגזין על סדר היום

הרצאות וידאו